Podvody s vínom II. Falošný pôvod najdrahších vín

Oslavy a podujatia

Marek 01.01.20133876

Podvody s vínom II. Falošný pôvod najdrahších vín

Okrem jednoduchých podvodov s tlačenou etiketou vo svete vína existuje aj podstatne rafinovanejšia sieť podvodníkov, ako len amatéri s výkonnou tlačiarňou. Bežný konzument nemá možnosť vedieť odkiaľ víno pochádza a ako sa vyrábalo. Preto je omnoho lepšie spoľahnúť sa na overenú radu odborníka, ako triafať naslepo a možno zaplatiť za tovar, ktorý síce vínom je, ale má ďaleko od toho, za aké ste platili.  

Kvalitu určuje teritórium

"Pri výrobe kvalitných vín existujú nejaké pravidlá, ktoré musí výrobca dodržiavať, aby sa mohlo víno volať tak alebo inak. Iné pravidlá sú Alsasku, iné vo Wachau. Zvyknú sa nazývať apelačné a diktujú použité odrody a miesta ich pestovania," začína rozprávanie  Ivan Vyhlidal z vinotéky Klaret. Zákazník prirodzene očakáva, že vinári, pod dohľadom legislatívy tieto pravidlá dodržiavajú. Aby sa mu nestalo, že zaplatí za merlot z Bordeaux a dostane frankovku z Moravy s cenovým rozdielom niekoľko desiatok eur v jeho neprospech. Vo veľkých objemoch sa aj niekoľko eurové rozdiely naskladajú do astronomických výšok.

"V roku 2009 sa prevalil škandál v ktorom Aymerický vinársky gigant Ernest & Julio Gallo nakupoval vo Francúzsku pinot noir (rulandské modré) z oblasti Languedoc, známej veľkoprodukciou lacných vín. Toto hrozno sa používalo do populárneho vína s menom Red Bicyclette. Problém nastal vtedy, keď si francúzske úrady všimli, že z Languedocu vyvážajú asi päťkrát viac pinot noiru, ako sa ho tam urodí," podáva príklad falšovania Ivan Vyhlidal. Tento biznis fungoval viac rokov a objem obchodu sa pohyboval na úrovni štyroch miliónov dolárov. Namiesto drahšieho pinot noiru sa dodával lacnejší merlot alebo syrah. Zarážajúce na tom je, že jeden z najväčších výrobcov vína na svete -  Ernest & Julio Gallo nie je schopný rozoznať syrah od pinot noiru.

Nadstavenie odrody je bežná prax

Ďalší nedávny škandál s vínom pochádza z Talianska, konkrétne z Toskánska. Brunello di Montalcino je víno, ktoré sa podľa zákona môže vyrábať iba zo 100% odrody sangiovese. V roku 2007 padlo podozrenie, že Brunello 2003 výrobcovia  nadstavovali inými odrodami. Ako znesvätenie sa dokonca spomínali prímesy dovozových odrôd ako cabernet sauvignon. Polícia obsadila niekoľko skladov výrobcov vín a začala vyšetrovanie. Odhadovaný objem falšovaného vína bol 10 miliónov litrov. Aj u susedov v Česku mali v roku 2010 škandálik týkajúci sa milióna litrov vína. Firma Templářské sklepy Čejkovice mala problém dokázať pôvod hrozna na výrobu svojich vín. Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia zistila, že firma nakúpila 1250 ton hrozna od sprostredkovateľa, ktorý nedokáže zdokumentovať jeho pôvod. Víno malo byť stiahnuté z obehu.

Falšujú víno aj Slováci?

Svoje skúsenosti rozpráva Ivan Vyhlidal z vinotéky Klaret: "V roku 2011 sa ozvali someliéri, ktorým sa zdal slovenský akostný Müller-Thurgau 2010 podobný talianskemu verdicchiu alebo frankovka 2010 španielskemu tempranillu. Pri vínach z ťažkého ročníka 2010, kedy sa u nás toho veľa neurodilo, sa zdá, že objemy sa nadstavovali niečím z dovozu. Zmysly sa nedajú oklamať nápisom na etikete, ale v tomto prípade oficiálne orgány nič neriešia."

Najnovší prípad u nás doma sa týka podvodu s nadmerným odpočtom DPH, čo je naša krajová špecialita. V januári 2014 oznámila prokuratúra začiatok stíhania za podozrivý obchod s vínom v objeme 155 miliónov litrov v rozmedzí 3,5 roka. Stíhaní superobchodníci predali niekoľkonásobne vyššie objemy vína, ako sa u nás dorobili (asi 60 až 80 miliónov litrov za 3 roky) a atakovali hranicu spotreby za dané obdobie (180 miliónov litrov za 3 roky). Je preto dôležité spolahnúť sa na radu someliéra, ktorý je nielen predajcom, ale aj odborníkom na to, čo ponúka ľuďom. 

 

Komentáre Disqus.
(5/5) 2 referencií
Vinotéka Klaret

Vinotéka Klaret je internetový prejav dovozcu vína. Dovozca preto, lebo sa nám zdá, že dobré víno…

Martin Chyla

102 248

výborné víno na teplý jarný večer

Priatelia z vínotéky klaret opäť raz trafili klinec po hlavičke. La…

zariadim.sk

13 144

Víno na unikátnu príležitosť

Služby tejto vínotéky sú perfektné. Keď som potreboval víno ako unikátny dar…


Čítajte ďalej

Mladé víno nenechávajte na zajtra

Oslavy a podujatia

Mladé víno nenechávajte na zajtra


21.11.20133876

MarekOslavy a podujatia

Ročník 2013 prinesie víno mnohých tvárí!

Oslavy a podujatia

Ročník 2013 prinesie víno mnohých tvárí!


21.11.20133876

MarekOslavy a podujatia

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím